Vierailijoille

Saamelaiskulttuurikeskus Sajos sijaitsee Saamenmaan sydämessä, Inarissa. Paikallisten ihmisten kalavarastona kutsutun Juutuanjoen ja kulttuurihistoriallisesti tärkeän Inarijärven rannalla ja tarunhohtoisen Otsamotunturin kupeessa olevaa Inaria pidetään Suomen saamelaiskultturin keskuspaikkana.

Saamelaiskäräjien päätoimisto ja parlamenttisali sijaitsevat Saamelaiskulttuurikeskus Sajoksessa Inarin kirkonkylällä.
Tutustu Sajokseen virtuaalikierroksella



Sajoksen aukioloaika  maanantai-perjantai klo 9-17.00

Kahvila Čaiju                maanantai-perjantai klo 10-15.00 Lounas tiistaisin ja torstaisin klo 11-14.00

Duodji Shop                   maanantai-perjantai 10-17.00

Saamelaiskirjasto        Maanantai-torstai omatoimiaika käytössä 8-12.00 ja 17-21.00 (asiakaspalvelu 12-17.00)
                                        Pe omatoimiaika käytössä 8-12.00 ja 16-21.00 (asiakaspalvelu 12-16.00)
                                        La-su omatoimiaika käytössä 8-17.00 (ei asiakaspalvelua)

Opastetut kierrokset

Sajoksen opastettu kierros arkipäivisin klo 12. Opastuskierros kestää n. 45 minuuttia ja kierroksen aikana tutustutaan Saamelaiskäräjiin ja Sajokseen.
Lopussa esitetään 15 minuutin Sápmi – The Way of Being lyhytelokuva, jonka matkassa pääsee näkemään nykypäivän elämää Saamenmaalla.
Kierroksen hinta on 8 euroa per hlö, sisältäen kahvin/teen kahvila Čaijussa.

Opastukset ryhmille sopimuksen mukaan, hinta 150 euroa per ryhmä. Varaukset ja tiedustelut sajos@samediggi.fi tai 010 839 3168.

Saamelaiskäräjien täysistunnot

Saamelaiskäräjien kokous kokoontuu 4-5 kertaa vuodessa yleensä Saamelaiskulttuurikeskus Sajoksessa Inarissa. Kokoukset ovat julkisia ja niitä pystyy seuraamaan paikan päällä parlamenttisalissa. Parlamenttisalissa tulkkauslaitteet ovat yleisön käytössä.

Saamelaiset suomessa esite - englanninkielinen

 
Varaukset
 
010 839 3168
050 565 1346
sajos@samediggi.fi

Kahvila Čaiju

040 588 4062
caiju@samediggi.fi


  

Laskutustiedot

Verkkolaskutuksen tekniset tiedot:

Nimi:  Samediggi/Saamelaiskäräjät
Y-tunnus:  1052535-3
Verkkolaskuosoite:  003710525353
Välittäjän tunnus:  003708599126
Välittäjä:  Liaison Technologies

Käyttäkää laskujen reititykseen yllä mainittua verkkolaskuosoitetta ja välittäjän tunnusta.

Paperiset ostolaskunne osoitteeseen:
Samediggi/Saamelaiskäräjät
C/O Ostolaskut
PL 201
90101 OULU

Myös ulkomailta tulevat laskut toimitetaan paperilaskuna Saamelaiskäräjille.

 

Muut yhteystiedot


Tilavaraukset ja markkinointi
Markkinointipäällikkö Katariina Guttorm
010 839 3109
050 3641 378
katariina.guttorm@samediggi.fi

Av-tekniikka
Av-teknikko Joonas Saari
040 534 7738
joonas.saari@samediggi.fi

Av-teknikko Janne Lappalainen
010 839 3156
janne.lappalainen@samediggi.fi

Siivous
Laitoshuoltaja Pirkko Pieski
050 565 1130
pirkko.pieski@samediggi.fi

Toimitilahuolto/Vahtimestari
Toimitilahuoltaja Helena Eskola
050 565 0888
helena.eskola@samediggi.fi

Myyntilaskutus
Toimistosihteeri Ritva Tammela
ritva.tammela@samediggi.fi

Sajoksen johtaja
Hallintopäällikkö Pia Ruotsala
010 839 3106
pia.ruotsala@samediggi.fi


Saamelaiskäräjät

Sajos
99870 INARI     
010 839 3100    
info@samediggi.fi
www.samediggi.fi